Történetünk

Fotó: Vargosz/reformatus.hu

Ha egy református közösség a múltját kutatja, legtöbbször a reformációig nyúlnak a gyökerek. Nekünk, erdőkertesi reformátusoknak csak hajszálgyökereink vannak.

1900-as évek

Az 1900-as évek elején ez a terület Veresegyház része, a Váci Püspökség tulajdona volt. A település Erdőváros néven fejlődött, téglagyára volt és strandja a Géza hegy tetején, amelyet a téglagyár látott el meleg vízzel.

A lakosok nagy része katolikus volt, de szép számmal éltek reformátusok is.

Erdőváros központja a mai Főtér volt, ide tervezték a két gyülekezet templomát a tér két oldalára. A katolikus templom 1941-ben készült el, a református templom építési tervét 1942-ben engedélyezték, de az építkezést a háboró meghiúsította.

A hívek Veresegyházra jártak istentiszteletre, ahol 1937-től 1951-ig Kovács Sándor lelkipásztor szolgált.

Erdőkertesen pedig a Balogh család felajánlott egy épületet a gyülekezeti alkalmak – istentiszteletek, konfirmációk, esküvők, teadálutánok – megtartására.

50-es évektől

1953-tól 1957-ig Fazekas László volt a veresegyházi református lelkész, az istentiszteleteket Erdőkertesen havonta egyszer tartották magánházaknál.

Az ötvenes évek elején a politikai helyzet következtében sok család költözött ide Szabolcsból, Békésből. 1956-ban Erdőkertes néven önálló település lett a községből.

1957-1987-ig Ágai László lelkipásztor szolgált Veresegyházon és havonta egyszer Erdőkertesen is.

A 70-es években felmerült a templomépítés ügye, de jogi problémák miatt az adományozás ellenére nem tudott templom épülni.

1988-tól 1996-ig Koczó Pál, majd 1996-tól 2001-ig Szaszák Imre volt a lelkész.

A hívek továbbra is Veresegyházra jártak istentiszteletre, de a frissen megtértek és a keresők magánházaknál tartottak közösségi alkalmakat.

A településen megerősödő evangélikus közösséggel együtt létrejött a Protestáns Hívők Egyesülete azzal a céllal, hogy ökomenikus templom épülhessen. De Istennek más volt a szándéka, a közös építkezés jogi akadályba ütközött, a reformátusok kiváltak a közösségből.

2000-es évek

2000. augusztus 18-án az erdőkertesi képviselőtestület a korábbi adományok kárpótlására a reformátusoknak adta a Nemes utca és a Bocskai utca sarkán álló telket. Ebben az időszakban is egyszer volt a településen református istentisztelet a kultúrházban, de a gyerek-istentisztelet minden vasárnap és a református hitoktatás is működött.

2002. január 1-től Fodor Dániel váchartyáni lelkészre bízta Fónagy Miklós esperes úr a gyülekezetet, Erdőkertes a Váchartyáni Református Gyülekezet szórványa lett. Fodor Dániel szolgálata alatt kovácsolódtak élő gyülekezetté az erdőkertesi reformátusok és folytatódott a templomépítás szervezése.

2004. augusztus 22-én megtörtént az alapkőletétel.

Fodor Dániel 2005. március 8-án történt hirtelen halála után a váci lelkész, Kántor Ervin látta el a szolgálatot de idős kora miatt csak néhány hónapig.

2005. Augusztus 1-től az esperes felkérte szolgálatra a gyöngyösi segédlelkész házaspárt, Gergely Ferenc Barnabást és Gergelyné Molnár Líviát, akik Isten áldásával azóta is végzik a gyülekezet vezetésének szolgálatát.