Közösségeink
Kismamáknak – Baba-mama kör
Iskolai időszakban szerdánként 9,30-11-ig találkozunk anyukák és gyermekeik. Nehéz, de szép időszak ez az édesanyák életében. Sokat kell egyedül lenni a kicsivel, nem mindig könnyű az elvárásoknak, belső céljainknak megfelelni. Beszűkül az anyukák mozgástere, megnő a fizikai leterheltség.
Ebben a helyzetben a hasonló nehézségekkel, de ugyanakkor örömökkel megküzdő anyukák találkozási lehetősége a baba-mama kör, ahol nem csupán a nehézségekről lehet beszélni, de a problémák megoldását is megtalálhatjuk, melyben Isten tud igazán segíteni.
Várunk minden édesanyát és gyermekét, hogy egy kis beszélgetés keretében tudjunk egymás segítségére lenni, és megérthessük Isten útmutatását ebben az élethelyzetben.
Ifi
A gyülekezet ifi közösségének segítőiként azt tapasztaljuk, hogy Isten nagyon sok áldással árasztja el a közösséget és annak tagjait. Az ifi, melynek rendszeres alkalmait szombat esténként tartjuk, így plusz színt visz a gyülekezet életébe. Mi is barátokra lelünk ebben a csapatban, és azt látjuk, hogy ők is szoros kapcsolatokat kötnek egymással.
A legfontosabb pedig, hogy többen átadták már életüket az Úrnak, és számunkra ez nagy ajándék, hogy ennek a részesei lehetünk.
Kacsó Nándor
Fiatal felnőttek csoportja
A 2020. októberében indult csoport a 18. évét betöltött fiatalokat szólítja meg, a csoport tagjai jellemzően a gyülekezetben korábban konfirmált fiatalok, akik azoban az ifi csapatból kinőttek. A frissen alakult csoportban jelenleg hétről hétre a Szentírás Szövetség Élet-kérdések sorozat https://kereszt-kerdesek.hu/elet-kerdesek ) részeit vesszük át, beszéljük meg közösen. A Biblia üzenetén keresztül próbáljuk életünk értelmét keresni, a beszélgetések révén egymás számára is iránymutatást adni az Isten útjának követésére.
Nőknek – női bibliaóra
Havi rendszerességgel várjuk a nőket, legyenek lányok, vagy épp asszonyok. Az alkalmak általában egy-egy téma mentén indulnak el, mely bennünket nőket, anyákat, lányokat, feleségeket vagy épp egyedülállókat érint. A közös látásmódunkat a Biblia adja. Sokat tanulunk egymás megélt élményeiből, tapasztalataiból, felismert igazságaiból, megküzdött mondataiból. Tanuljuk, hogy lehet ajándékká feladatunk, életünk, helyzetünk. Ebben Isten igéje és szeretete a fő segítségünk. Minden hónap első hétfőjén este 6-kor találkozunk a nyári szünetet kivéve.
Férfiaknak – férfikör
A férfiak élete sok kihívással jár. Lehet, hogy úgy kell jó apának lenni, hogy nem volt édesapád, vagy nem jó példát láttál. Lehet, hogy úgy kellene jó házasságban élni, hogy tönkrement házassággal találkoztál. Lehet, hogy csak jó munkaerőnek kellene lenni, de nem adódott arra lehetőség, hogy kitől tanuld meg. Lehet, hogy te magad is jó férfi mintákat láttál és követsz. Bármilyen múltad is van, szívesen látunk ebben a csoportban, hogy egymást segítve, a Biblia tanítását figyelembe véve formálódjunk olyanná, amivé Isten szeretne formálni. A férfikör egy olyan hely, ahol mi férfiak keressük együtt Isten akaratát a saját életünkre és családjaink életére nézve. Az ige melletti férfias beszélgetések, kérdések és válaszok izgalmas helye ez az alkalom, amit iskolai időben tartunk havonta egyszer minden hónap második hétfőjén este 6-tól.
Szenvedélybetegeknek
„Minden ember szívében van egy Isten-alakú vákuum, melyet sohasem lehet betölteni semmilyen teremtett dologgal.” (Blaise Pascal)
Ez lényegében az 1. parancsolat megfogalmazása más szavakkal, tetszik vagy nem tetszik, de minden emberre vonatkozik.
Nagyon érdekes, hogy nem a legelvetemültebb lelkű emberekből válnak szenvedélybetegek, hanem a legérzékenyebbekből. Azokból, akikben van valamilyen érthetetlen és megfogalmazhatatlan (lelki) hiányérzet és ezt aztán betölti valami (alkohol, munka, játékszenvedély, család!, vásárlás stb…).
Aztán értékrendjük lassan, észrevétlenül megfordul, elvesznek és elmagányosodnak, akár családban élve is.
Ha sikerül őket Istenhez szeretni, megértetni velük hogy értékesek, annak ellenére, hogy környezetük és gyakran saját maguk is ennek az ellenkezőjét állítják, akkor hajlandóak lesznek függőséget cserélni. „Rendes ember” lesz belőlük, a rab szabad lesz. Mert nem az a szabadság, ha valaki azt teheti amit akar. Hanem az, ha valakinek nem kell tennie amit nem akar! Ez a kékkeresztes bibliaóra célja és üzenete.
Idősek bibliaórája
Minden hónap második szombatján 15 órától kötetlen beszélgetés formájában vitatjuk meg, egy-egy közösen kiválasztott Bibliai könyv hátterét, illetve ige részeinek magyarázatát. Ezeken az alkalmakon látható milyen komoly igeismeretük, egészséges teológiai látásuk és gyakorlati tapasztalatuk van az idős testvéreknek. Meghatározó helyük van a gyülekezeti életben, hiszen a fiataloknak ők tudják tovább adni a Bibliából megértett igék tanításait és a megélt tapasztalatokat is. Emellett hajlandóak az újabb ismeretek elsajátítására, megismerésére is. Sokan magányosak, itt szinte megélénkülnek a beszélgetés alatt, sőt megnyílnak a különböző gyülekezeti szolgálat felé is. Olyan bizonyságok hangzanak el, amelyekkel egymást erősítik a hitéletükben. Szeretünk együtt kirándulni, más református gyülekezeteket megismerni.
Kedves idős testvérem, ha magányos vagy és nincs kivel megosztanod az igei látásodat, tapasztalataidat, mi meghallgatunk és várunk szeretettel az Idősek Biblia Órájára.
Foci
Heti rendszerességgel tartunk focit is a gyülekezetben, hogy a lelki alkalmak mellett a testünket is edzésben tartsuk. Célunk a mozgás, a közös játék. Téli időszakban az erdőkertesi iskola tornatermében, jobb időben szabadtéren focizunk. Szívesen látjuk azokat, akik a játék kedvéért és a mozgásért rászánják kedd esténként az idejüket.
Házicsoportok
Hétfői házi csoport
Ami a házicsoportunkra legjellemzőbb az talán a sokszínűség, hiszen különböző utakat tettünk meg eddig az Úrral, és ezalatt különböző megtapasztalásaink, megértéseink lettek, amiket a csoportban megoszthatunk, kicserélhetünk. A hétfői beszélgetések, parázs viták arra is jók, hogy ne kerüljünk lelki, szellemi tespedtségbe. Lehetőségünk van újra és újra átgondolni hitünket, tudásunkat az Úrról, megerősödni benne, sőt azt is megtapasztalhatjuk, hogy elméleti tudásunk gyakorlativá, élővé válik. A több éves házigazdai szerep pedig megtanít kiváncsian és nyitottan, örömmel fogadni az újakat és útjára engedni a továbblépőket, akik ma már maguk vezetnek házi csoportot.
Keddi házicsoport
Amiért jónak és áldásosnak találom így egy év távlatából a házicsoport működését egyrészt, hogy közelebb hozza egymáshoz a gyülekezet tagjait,másrészt az együttes bibliatanulmányozás vélemények ütköztetése megtanitja azokat a jellemvonásokat kifejfődni bennünk, amit a Timóteusi levelekben egy évig tanultunk.
A mi csoportunk nagyon heterogén összetétellel indult,de érdekes módon mára szinte házaspári lett egy két kivétellel 5 házaspár vagyunk együtt.A hitbeli érettség alapján már a kemény eledelre van szüségünk.Nagyon hálás vagyok, mert van két férfi testvér a körben, akik felváltva vállalták az igemagyarázatot.Gyakran házaspári beszélgetéssel fejezzük be és nagyon jó közösséggé egymás terhét hordozókká váltunk.
Amit még megtanulhatunk, hogy mivel különböző korosztályt képviselünk,így a meglátásaink tapasztalataink is különbözőek.Ez is formálja jellemünket a türelemre szeretetben elhordozásban.
Szombati házi csoport
Gyülekezetünk közösségének megerősödését elsősorban nem a programok számából és gyakoriságából fogjuk megélni. Sokkal inkább a közösségen belüli lelki kapcsolatok mélysége és tartóssága ad biztonságot, támaszt de folyamatos kihívást is. Közösségben tudunk szemünket Krisztusra vetve formálódni, így válhatunk környezetünkben vonzó példává.
A gyülekezet alapja a család. A családok pedig a házi csoportokon keresztül tudnak mély és elkötelezett testvéri kapcsolatot megélni más családokkal. A házi csoport az őszinte megismerés és segítségnyújtás helyszíne. Egyben a házi csoport lehet a tanítvány nevelés műhelye, hiszen ismeret és megtapasztalt bizalom kell ahhoz, hogy szeretetben felkaroljuk testvérünket, kísérjük a hit útján egy ideig.
A házi csoportban a részvétel tartós elkötelezettség, odaszánjuk időnket, figyelmünket és szívünket.
A házi csoport a gyülekezet kis műhelye, ahol megélve a Krisztus szeretetét elsajátítjuk az Ő követésének ABC-jét.
Vasárnapi házi csoport
„Mert ahol ketten vagy hárman egybegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.”
Gyakran emlegetjük ezt az igét a testvérek között egy-egy ima vagy beszélgetés alkalmával.
A mi csoportunk, a vasárnapi csoport. Tudatosan választottuk ezt a napot, hogy minél hitelesebben meg tudjuk élni, azt az Isteni parancsolatot, hogy „Emlékezz meg a nyugalom napjáról és szenteld meg azt!”.
Délelőtt az Istentiszteleten a gyülekezettel együtt dicsőítjük Istent, délután pedig az otthonunkban gyűlünk össze, pihenünk meg, az ige körül Jézus lábainál, így készülve az előttünk álló hétre.
Nagyon érdekes látni, hogy bár mindenki ugyanazt az igét hallja, mégis mindenkihez másképp szól, mást ért meg belőle, mást tud tovább adni, de éppen így tudunk együtt örülni, éppen így tudjuk építeni, vigasztalni, bátorítani, felemelni egymást.
Házigazdaként mindig nagy örömmel készülök egy-egy ilyen alkalomra, süteményt sütünk, teát készítünk, asztalt díszítünk, mert a lelki eledelen kívül nagyon fontos számomra az a hangulat, amit egy otthon melege, békéje jelent, hogy a hozzánk betérők megérezhessenek valamit Isten gondviselő szeretetéből is, annak az otthonnak a melegéből és békéjéből ahol utunk végén a mi Urunk az Ő végtelen szeretetével vár ránk az örök hazában.